۱۳۹۰ شهریور ۲۲, سه‌شنبه

انسان تک ساحتی


یکی از نقاط قوت مدرنیته‌ی غربی این بوده که سخت‌ترین منتقدانش رو در دل خودش پرورونده و بهشون بال و پر داده. به عقیده‌ی خیلی از متفکرین غربی، اصلاً همین توان تولید و هضم این انتقادات و تصحیح برخی از عملکردهای مدرنتیه بوده که بهش امکان داده دوام بیاره و روز به روز جهانگیرتر بشه؛ از مارکس گرفته تا سی‌رایت میلز و هابرماس و بقیه..

یکی از سنت‌های انتقادی جدی معاصر از مدرنیته‌ی غربی و سرمایه‌داری و محصولات و تبعات فرهنگی و اجتماعی اونها،سنت انتقادی یا "مکتب فرانکفورت"ه. و از میان اونها یک نفر به اسم "هربرت مارکوزه". ماکوزه که در سال 1898 در برلین آلمان به دنیا آمده بود و میانسالیش مصادف شد با دوران حکومت نازی‌ها در آلمان. مجبور شد به امریکا مهاجرت کنه.
اون از یکسو با استبداد نازیسم مخالف بود و از سوی دیگه در قلب سرمایه‌داری جدید جهان، نیویورک، علیه خود سرمایه‌داری می‌نوشت و در بهترین دانشگاه‌هاش تدریس می‌کرد!
یکی از کتابهای مهم مارکوزه، "انسان تک ساحتی"ه. در واقع مارکوزه در این کتاب (و شاید در تمام آثارش) در پی به وجود آوردن دنیایی‌ه که علیرغم تکنولوژیک بودن، در اون آزادی فردی و خلاقیت و خودمختاری انسانها نابود نشه و انسان به موجودی "تک ساحتی" تبدیل نشه و ارزشهای مادی نباشند که عنان زندگیش رو در دست میگیرند.
در این کتاب میشه به وضوح حس کرد که جامعه‌ی غربی هم اصلاً یک جامعه‌ ایده‌آل نیست و البته منتقدانش هم نه از شرق و از کشورهای مدعی بی‌عمل، که دوباره از غرب و دل مدرنیته برخاستن.
با این اوصاف من که به شخصه از خوندن کتاب "انسان تک ساحتی"ش خیلی لذت بردم.
ان کتاب رو محسن مؤیدی" به فارسی ترجمه رده و اولین چاپش مال سال 59 و آخرینش مال 88ه و پنج بار تجدید چاپ شده. قیمتش هم بینهایت ارزونه و فقط 2600 تومنه! در ضمن قطعش کوچیه و واقعن توی جیب پالتو ا میشه و میتونیم توی ماشین و اینها بخونیمش. مال انتشارات امیرکبیر.

از خوندش قطعن لذت میبرین. شک نکنین :)

مشخصات:
انسان تک ساحتی
نوشته هربرت مارکوز (ه)
ترجمه محسن مؤیدی
انتشارات امیرکبیر
چاپ پنجم/1388
قیمت: 2600 تومان

۱ نظر:

  1. این انتقاد پذیری و تصحیحی که گفتید خیلی میتونه تو پیشرفت موثر باشه.ما تو اسلام هم داریم که انتقادات رو بشنوید و بهترین اونها را پیروی کنید
    "همان كسانى را كه قول [نيك و حق‌] را مى‌شنوند و آنگاه از بهترين آن پيروى مى‌كنند، اينانند كه خداوند هدايتشان كرده است و اينانند كه خردمندانند (زمر-۱۸)" دقت کنید میگه اونها خردمندند . یا مثلا امام علی میگن که بهترین شما کسانی ست که عیب من را به من بگوید(نقل به مضمون)
    اینکه آدم/نظام خشک و غیرقابل انعطاف باشه به ضررشه. بزرگترین ظلم به خودشه
    من هربار اینجا رو میخونم یاد اون پست حذف حروف میفتم. تو پاراگراف آخرتون حتی به حروف اصلی کلمه هم رحم نکردید دی:){این کتاب ... ترجمه کرده...جا میشه} راستی پالتوی تابستونی هم داریم؟؟ دی:))

    پاسخحذف